Manipulácia mysle na rôzne spôsoby

Autor: Rastislav Schiller | 15.11.2013 o 8:13 | (upravené 15.11.2013 o 8:27) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  181x

Človeka vo vzájomnej interakcii vnímame rôznymi spôsobmi. Všímame si jeho mimiku, pantomimiku – a vo verbálnom prejave spôsob jeho rečového výstupu – tempo, kadenciu, prízvuk a hlavne melódiu. A na všetkých týchto prejavoch je stavané ovplyvňovanie mysle cieľovej skupiny divákov a poslucháčov.

RJA1b3900_015.jpgVšimli ste si zmenu vo výraze tváre a v tóne hlasu televíznych moderátorov spravodajstva v závislosti od nasledujúceho príspevku, ktorý uvádzajú? Pri predhlasovaní tragédie by zrejme pôsobil nepatrične úsmev na ich tvárach. Ale napriek tomu dokážu moderátori predznamenať nasledujúci dej. A v tom je skrytá latentná manipulácie mysle divákov a poslucháčov. Dokážu nasledujúci spravodajský šot skrátka upraviť. Nasadiť mu „korunku“ cez ktorú príspevok vnímajú diváci. Charakteristika príspevku sa nedá samozrejme otočiť o 180 stupňov – ale dá sa výrazne ovplyvniť. Hladina verejnej mienky je tak do značnej miery modulovaná melódiou reči televíznych hlásateľov a spravodajcov.

RJA1b390e_028.jpgSpravodajské služby zamestnávajú ako tajných spolupracovníkov moderátorov a spravodajcov tých najprestížnejších spravodajských staníc s cieľom stimulovať a predznačiť vnímanie verejnosti pri poskytovaní správ, ktoré tajné služby nedokážu v plnej miere ovplyvniť.  Moderátori dokážu zľahčiť nasledujúci spravodajský šot – alebo naopak dať mu často až tragickú vážnosť.

Moderátori svojím profesným vybavením dokážu zľahčiť už uvedenými vlastnosťami vážnosť servírovaných informácií a naopak dokážu „pritvrdiť“ pri uvádzaní údajov, ktoré by inak nepôsobili s patričnou emočnou odozvou na cieľovú skupinu divákov. Pri tomto spôsobe tlmočenia informácií nedochádza k ich zatajovaniu. Informácie sú podsúvané verejnosti v plnom spravodajskom spektre a samotná úprava nastáva na úrovni podvedomia – vďaka moderovaniu alebo spracovaniu samotných redaktorov.

Nesmieme zabúdať na okolnosti, že každá správa ma svoju „hlavnú líniu“ a „podtext“, ktorý hlavný význam správy moduluje.

Podrobnou alchýmiou manipulácie s vnímaním cieľovej skupiny verejnosti disponujú politici. Ich predvolebné vystúpenia sú do detailov vypracované odborníkmi na masmediálnu komunikáciu. Samotný politici nadnárodného formátu najvyššieho rangu sú ovplyvňovaný spravodajskými službami v zmysle kréda „Kto sa riadi podľa mojich informácii riadi sa tak ako chcem ja“ Získať politikov ako agentov býva niekedy ťažké – ľahšie je zlanáriť ich poradcov pre formovanie verejnej mienky. Výsledok býva v tomto prípade síce sekundárny, ale viac než istý.

RJA1b3b96_053.jpgĎalšou – menej známou a zaznávanou manipuláciu mysle sú speváci populárnej hudby. V tomto smere sa pohybujeme trošku vo futuristickom rámci. Napriek tomu môžeme s vážnosťou tvrdiť, že či už v slovnom alebo spevnom prejave je okrem verbálneho posolstva možné tlmočiť myšlienku zakódovanú v tóne hlasu.  Všetko je založené na skutočnosti, že spevák dokáže silu svojej myšlienky tlmočiť svojím hlasom bez ohľadu na text spievanej piesne.

Pôsobenie a prostriedky práce tajných služieb v tzv. neštandardných metódach manipulácie mysle v rôznych smeroch patria k tým najutajovanejším. Tak isto pracovníci masmediálneho sektora a ľudia z umeleckej brandže  patriacich do skupiny agentov zostanú navždy v konšpirácii.

Svet je ovplyvňovaný tajnými službami. A dnešný svet je zlý, krutý a nespravodlivý. A preto je nevyhnutné pohybovať sa na hrane dovoleného .....

www.rastislavschiller.com

 

schiller.rastislav@gmail.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?