Manipulácia mysle na rôzne spôsoby

Autor: Rastislav Schiller | 15.11.2013 o 8:13 | (upravené 15.11.2013 o 8:27) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  175x

Človeka vo vzájomnej interakcii vnímame rôznymi spôsobmi. Všímame si jeho mimiku, pantomimiku – a vo verbálnom prejave spôsob jeho rečového výstupu – tempo, kadenciu, prízvuk a hlavne melódiu. A na všetkých týchto prejavoch je stavané ovplyvňovanie mysle cieľovej skupiny divákov a poslucháčov.

RJA1b3900_015.jpgVšimli ste si zmenu vo výraze tváre a v tóne hlasu televíznych moderátorov spravodajstva v závislosti od nasledujúceho príspevku, ktorý uvádzajú? Pri predhlasovaní tragédie by zrejme pôsobil nepatrične úsmev na ich tvárach. Ale napriek tomu dokážu moderátori predznamenať nasledujúci dej. A v tom je skrytá latentná manipulácie mysle divákov a poslucháčov. Dokážu nasledujúci spravodajský šot skrátka upraviť. Nasadiť mu „korunku“ cez ktorú príspevok vnímajú diváci. Charakteristika príspevku sa nedá samozrejme otočiť o 180 stupňov – ale dá sa výrazne ovplyvniť. Hladina verejnej mienky je tak do značnej miery modulovaná melódiou reči televíznych hlásateľov a spravodajcov.

RJA1b390e_028.jpgSpravodajské služby zamestnávajú ako tajných spolupracovníkov moderátorov a spravodajcov tých najprestížnejších spravodajských staníc s cieľom stimulovať a predznačiť vnímanie verejnosti pri poskytovaní správ, ktoré tajné služby nedokážu v plnej miere ovplyvniť.  Moderátori dokážu zľahčiť nasledujúci spravodajský šot – alebo naopak dať mu často až tragickú vážnosť.

Moderátori svojím profesným vybavením dokážu zľahčiť už uvedenými vlastnosťami vážnosť servírovaných informácií a naopak dokážu „pritvrdiť“ pri uvádzaní údajov, ktoré by inak nepôsobili s patričnou emočnou odozvou na cieľovú skupinu divákov. Pri tomto spôsobe tlmočenia informácií nedochádza k ich zatajovaniu. Informácie sú podsúvané verejnosti v plnom spravodajskom spektre a samotná úprava nastáva na úrovni podvedomia – vďaka moderovaniu alebo spracovaniu samotných redaktorov.

Nesmieme zabúdať na okolnosti, že každá správa ma svoju „hlavnú líniu“ a „podtext“, ktorý hlavný význam správy moduluje.

Podrobnou alchýmiou manipulácie s vnímaním cieľovej skupiny verejnosti disponujú politici. Ich predvolebné vystúpenia sú do detailov vypracované odborníkmi na masmediálnu komunikáciu. Samotný politici nadnárodného formátu najvyššieho rangu sú ovplyvňovaný spravodajskými službami v zmysle kréda „Kto sa riadi podľa mojich informácii riadi sa tak ako chcem ja“ Získať politikov ako agentov býva niekedy ťažké – ľahšie je zlanáriť ich poradcov pre formovanie verejnej mienky. Výsledok býva v tomto prípade síce sekundárny, ale viac než istý.

RJA1b3b96_053.jpgĎalšou – menej známou a zaznávanou manipuláciu mysle sú speváci populárnej hudby. V tomto smere sa pohybujeme trošku vo futuristickom rámci. Napriek tomu môžeme s vážnosťou tvrdiť, že či už v slovnom alebo spevnom prejave je okrem verbálneho posolstva možné tlmočiť myšlienku zakódovanú v tóne hlasu.  Všetko je založené na skutočnosti, že spevák dokáže silu svojej myšlienky tlmočiť svojím hlasom bez ohľadu na text spievanej piesne.

Pôsobenie a prostriedky práce tajných služieb v tzv. neštandardných metódach manipulácie mysle v rôznych smeroch patria k tým najutajovanejším. Tak isto pracovníci masmediálneho sektora a ľudia z umeleckej brandže  patriacich do skupiny agentov zostanú navždy v konšpirácii.

Svet je ovplyvňovaný tajnými službami. A dnešný svet je zlý, krutý a nespravodlivý. A preto je nevyhnutné pohybovať sa na hrane dovoleného .....

www.rastislavschiller.com

 

schiller.rastislav@gmail.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?