Malý pohľad za oponu tajných služieb ....

Autor: Rastislav Schiller | 12.10.2013 o 16:31 | (upravené 12.10.2013 o 17:29) Karma článku: 3,33 | Prečítané:  646x

Mám rád spravodajské služby. Zvlášť niektoré. Ich úloha vo svetovej politike nie je stále docenená. V súčasnosti je ich činnosť špecifikovaná na boj proti terorizmu a podpore skupín stojacich v opozícii proti diktátorským režimom (viď Sýria). Aj v tomto prípade je patrné pretrvávajúce bipolárne rozdelenie sveta.

 

Výnimkou je Mossad (ktorý viac než ktorákoľvek tajná služba iného štátu) stráži integritu a bezpečnosť pred teroristickými útokmi. Vyplýva to, samozrejme, z bezprostredného susedstva arabských krajín.

CIA sa v súčasnosti správne orientuje na humanintelligence a zameriava sa na udalosti v Iráne, ktorý by mal byť vnímaný ako hrozba pre svetový mier č.1 a to nie perspektívna, ale súčasná. Ohrozenie Iránom je podmienené jeho jadrovým výskumom, ktorého deklarovaný mierový charakter nie je dôveryhodný. Túžba Iránu zaradiť sa k jadrovým veľmociam bude čím ďalej tým viac znateľná.

Spravodajská skupina USA čelí otrasom z defekcie Snowdena, ktorý v podstate nepovedal nič nové – v tom majú Rusi pravdu. Niečo sa len robí bez dohľadu verejnosti, možno aj s jej tichým súhlasom. A tak je to správne. Cena za boj proti terorizmu je vysoká. Nesmie každý do všetkého pchať nos. Veď ani bežným medziľudským vzťahom by neprospelo, keby každý vedel všetko o druhom.

Niektoré veci sa majú zobrať so sebou do hrobu.... A možno sa kadečo odhalí keď príde čas. Svoje tajomstvá majú archívy Vatikánu, svoje tajomstvá majú databázy tajných služieb.

NSA sa z otrasu rýchlo spamätá a „nažhaví“ Echelon naplno. Elektronická špionáž sa v súčasnej dobe elektronickej komunikácie a binárnej výmeny informácií stáva čím ďalej väčšou nevyhnutnosťou.

Z defekcie Snowdena vyplýva jedna pozitívna vec. Nedošlo k odhaleniu agentov pracujúcich pre USA. (Aspoň táto skutočnosť nebola medializovaná.) Dvojitý agent Rick Ames narobil oveľa viacej škody. Snowden bol zrejme len radový počítačový technik s obmedzeným prístupom k informáciám. Záhadou zostávajú skutočné dôvody jeho zbehnutia. Ideológia, peniaze, ideály, osobná nevyzretosť .....  To, že zostane v Rusku a že ho Rusi nevydajú bolo jasné. Bipolárne rozdelenie sveta pretrváva a nikto nevydá druhej strane zbehnutého agenta. Vytvoril by sa tým nebezpečný precedens. Reakcia USA mohla byť veľkorysejšia.

Činnosť všetkých spravodajských služieb je v súčasnosti zameraná na udržanie politickej moci miestnych vládnucich režimov.

V duchu doby by mala skrytá činnosť tajných služieb viac smerovať ku globálnym záujmom – čo však samozrejme nemusí znamenať vo všetkých prípadoch latentné protivládne pôsobenie.

schiller.rastislav@gmail.com

www.rastislavschiller.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Žitňanská: Bankrot ľudom nevezme bývanie

Ani ľudia s hypotékou nemusia prísť o bývanie, ale po osobnom bankrote musia úver dosplácať, vysvetľuje ministerka spravodlivosti.

KOŠICE KORZÁR

Nervozita v Košiciach rastie: Raši prosí o pokojné rokovanie

Primátorovi sa nepáčia výzvy aktivistov.

KOMENTÁRE

Ficov statusový symbol, amnestie a El sexico (Schutzov týždeň)

Fico je absolútne raritný otvorenosťou a vytrvalosťou, s akou vozí štátnu radkyňu.


Už ste čítali?